43,00 €
Versandkostenfrei per Post / DHL
Aktuell nicht verfügbar
This dynamic manual provides guidelines for written and oral scientific presentations, including how to effectively prepare and deliver papers and presentations, how to find reliable research, and how to write research proposals.
This dynamic manual provides guidelines for written and oral scientific presentations, including how to effectively prepare and deliver papers and presentations, how to find reliable research, and how to write research proposals.
Birgitta Malmfors is an Associate Professor in Animal Breeding and Genetics at the Swedish University of agricultural Sciences, Uppsala, Sweden. She has written many scientific papers, reports and articles. She also has authored textbook chapters in animal breeding and a Swedish handbook on writing and presenting scientific papers. She regularly makes presentations at national and international meetings. She has taught students successfully for thirty years, and has been given a distinguished award for teaching and communication skills.
| Erscheinungsjahr: | 2003 |
|---|---|
| Fachbereich: | Allgemeines |
| Genre: | Importe, Wirtschaft |
| Rubrik: | Recht & Wirtschaft |
| Medium: | Taschenbuch |
| ISBN-13: | 9781897676127 |
| ISBN-10: | 1897676123 |
| Sprache: | Englisch |
| Einband: | Kartoniert / Broschiert |
| Autor: |
Malmfors, Birgitta
Garnsworthy, Phil Grossman, Michael |
| Auflage: | 2nd edition |
| Hersteller: | 5m Publishing |
| Verantwortliche Person für die EU: | Libri GmbH, Europaallee 1, D-36244 Bad Hersfeld, gpsr@libri.de |
| Maße: | 238 x 159 x 10 mm |
| Von/Mit: | Birgitta Malmfors (u. a.) |
| Erscheinungsdatum: | 01.01.2003 |
| Gewicht: | 0,313 kg |