Dekorationsartikel gehören nicht zum Leistungsumfang.
Sprache:
Englisch
33,25 €
Versandkostenfrei per Post / DHL
Lieferzeit 1-2 Wochen
Kategorien:
Beschreibung
1. An Introduction to Polynesian and Micronesian Art ; 2. Artistic Visions: Rituals and Sacred Containers ; 3. Aesthetics: Carving, Metaphor, and Allusion ; 4. Genealogical Connections: The Texts of Textiles ; 5. Adorning the Adorned: Tattoo, Ornaments, Clothing, Fashion ; 6. Ritual Spaces, Cultural Landscapes, Space, and the Aesthetic Environment ; Bibliography ; Further Reading ; Timeline ; List of Museums and Galleries
1. An Introduction to Polynesian and Micronesian Art ; 2. Artistic Visions: Rituals and Sacred Containers ; 3. Aesthetics: Carving, Metaphor, and Allusion ; 4. Genealogical Connections: The Texts of Textiles ; 5. Adorning the Adorned: Tattoo, Ornaments, Clothing, Fashion ; 6. Ritual Spaces, Cultural Landscapes, Space, and the Aesthetic Environment ; Bibliography ; Further Reading ; Timeline ; List of Museums and Galleries
Details
| Erscheinungsjahr: | 2008 |
|---|---|
| Medium: | Taschenbuch |
| Reihe: | Oxford History of Art |
| Inhalt: | Kartoniert / Broschiert |
| ISBN-13: | 9780192842381 |
| ISBN-10: | 0192842382 |
| Sprache: | Englisch |
| Einband: | Kartoniert / Broschiert |
| Autor: | Kaeppler, Adrienne L. (Curator of Oceanic Ethnology, Smithsonian Institute, Washington D.C.) |
| Hersteller: |
Oxford University Press
Oxford History of Art (Paperba |
| Verantwortliche Person für die EU: | Deutsche Bibelgesellschaft, Postfach:81 03 40, D-70567 Stuttgart, vertrieb@dbg.de |
| Abbildungen: | 125 illustrations, 100 in full colour |
| Maße: | 236 x 164 x 15 mm |
| Von/Mit: | Adrienne L. Kaeppler |
| Erscheinungsdatum: | 27.03.2008 |
| Gewicht: | 0,508 kg |