Dekorationsartikel gehören nicht zum Leistungsumfang.
Sprache:
Englisch
62,70 €
Versandkostenfrei per Post / DHL
Lieferzeit 1-2 Wochen
Kategorien:
Beschreibung
Brings together two of Edo's colourful traditions, prints and kites. This book celebrates the significance of the mass-produced broadsheets known as ukiyo-e. It features illustrations from the Skinner Collection that are products of Tokugawa Edo and Meiji Tokyo. It is intended for kite aficionados and lovers of Japanese art.
Brings together two of Edo's colourful traditions, prints and kites. This book celebrates the significance of the mass-produced broadsheets known as ukiyo-e. It features illustrations from the Skinner Collection that are products of Tokugawa Edo and Meiji Tokyo. It is intended for kite aficionados and lovers of Japanese art.
Details
| Empfohlen (von): | 22 |
|---|---|
| Erscheinungsjahr: | 2004 |
| Medium: | Buch |
| Inhalt: | Gebunden |
| ISBN-13: | 9780295984544 |
| ISBN-10: | 0295984546 |
| Sprache: | Englisch |
| Einband: | Gebunden |
| Autor: | Stevenson, John A. |
| Auflage: | New |
| Hersteller: | University of Washington Press |
| Verantwortliche Person für die EU: | preigu GmbH & Co. KG, Lengericher Landstr. 19, D-49078 Osnabrück, mail@preigu.de |
| Abbildungen: | 115 illus., 100 in color, 14 foldouts |
| Maße: | 305 x 254 x 23 mm |
| Von/Mit: | John A. Stevenson |
| Erscheinungsdatum: | 01.08.2004 |
| Gewicht: | 1,805 kg |