Dekorationsartikel gehören nicht zum Leistungsumfang.
Sprache:
Englisch
52,00 €
Versandkostenfrei per Post / DHL
Aktuell nicht verfügbar
Kategorien:
Beschreibung
Non-invasive ventilation (NIV) involves the use of a mask to assist breathing for patients who can't breathe for themselves, providing an alternative to invasive ventilation, which involves the insertion of a tracheal tube into the throat of an unconscious patient. The procedure can be used for many problems involving breathing difficulties, such as lung disease and sleep apnea. This book provides a clear practical guide to medical practitioners on how to make use of NIV under various conditions - an approach that is easily applied. New additions to this second edition include chapters on cough-assist devices and non-invasive ventilation at home, along with an expansion of the chapters on long-term ventilation and physiotherapy. [Subject: Medicine]
Non-invasive ventilation (NIV) involves the use of a mask to assist breathing for patients who can't breathe for themselves, providing an alternative to invasive ventilation, which involves the insertion of a tracheal tube into the throat of an unconscious patient. The procedure can be used for many problems involving breathing difficulties, such as lung disease and sleep apnea. This book provides a clear practical guide to medical practitioners on how to make use of NIV under various conditions - an approach that is easily applied. New additions to this second edition include chapters on cough-assist devices and non-invasive ventilation at home, along with an expansion of the chapters on long-term ventilation and physiotherapy. [Subject: Medicine]
Details
| Erscheinungsjahr: | 2014 |
|---|---|
| Fachbereich: | Chirurgie |
| Genre: | Importe, Medizin |
| Rubrik: | Wissenschaften |
| Medium: | Buch |
| ISBN-13: | 9781910455005 |
| ISBN-10: | 1910455008 |
| Sprache: | Englisch |
| Einband: | Gebunden |
| Autor: | Kinnear, William J M |
| Hersteller: | 5m Publishing |
| Verantwortliche Person für die EU: | Libri GmbH, Europaallee 1, D-36244 Bad Hersfeld, gpsr@libri.de |
| Maße: | 236 x 157 x 24 mm |
| Von/Mit: | William J M Kinnear |
| Erscheinungsdatum: | 22.12.2014 |
| Gewicht: | 0,814 kg |