Dekorationsartikel gehören nicht zum Leistungsumfang.
Sprache:
Englisch
129,95 €
Versandkostenfrei per Post / DHL
auf Lager, Lieferzeit 1-2 Werktage
Kategorien:
Beschreibung
The Ultimate Guide to the Diagnosis of Clinical Syndroms
The Evolving Atlas of Clinical Syndroms is a continuously growing reference project that currently covers over 250 (rare) diseases presented in alphabetical order. With each new edition, additional syndromes are added, reflecting ongoing advances in medical [...] book's clear, fact sheet-style structure features a uniform format complemented by numerous illustrations, facilitating quick reference and ease of use.
Designed for students, medical doctors, and researchers across clinical practice, teaching, and research, it enables efficient deduction of diagnoses based on symptoms. The book, including a free eBook, supports differential diagnostic precision and provides access to further literature.
Key advantages at a glance:
The Evolving Atlas of Clinical Syndroms is a continuously growing reference project that currently covers over 250 (rare) diseases presented in alphabetical order. With each new edition, additional syndromes are added, reflecting ongoing advances in medical [...] book's clear, fact sheet-style structure features a uniform format complemented by numerous illustrations, facilitating quick reference and ease of use.
Designed for students, medical doctors, and researchers across clinical practice, teaching, and research, it enables efficient deduction of diagnoses based on symptoms. The book, including a free eBook, supports differential diagnostic precision and provides access to further literature.
Key advantages at a glance:
- A unique reference for the differential diagnosis of (rare) diseases
- Authored by a team of approximately 400 distinguished, internationally renowned experts - each a leading authority in their field
- An optimized, targeted structure for swift navigation: from presenting symptoms to the correct diagnosis
- A highly clear, structured layout of individual chapters, ideal for practical reference and daily clinical use
The Ultimate Guide to the Diagnosis of Clinical Syndroms
The Evolving Atlas of Clinical Syndroms is a continuously growing reference project that currently covers over 250 (rare) diseases presented in alphabetical order. With each new edition, additional syndromes are added, reflecting ongoing advances in medical [...] book's clear, fact sheet-style structure features a uniform format complemented by numerous illustrations, facilitating quick reference and ease of use.
Designed for students, medical doctors, and researchers across clinical practice, teaching, and research, it enables efficient deduction of diagnoses based on symptoms. The book, including a free eBook, supports differential diagnostic precision and provides access to further literature.
Key advantages at a glance:
The Evolving Atlas of Clinical Syndroms is a continuously growing reference project that currently covers over 250 (rare) diseases presented in alphabetical order. With each new edition, additional syndromes are added, reflecting ongoing advances in medical [...] book's clear, fact sheet-style structure features a uniform format complemented by numerous illustrations, facilitating quick reference and ease of use.
Designed for students, medical doctors, and researchers across clinical practice, teaching, and research, it enables efficient deduction of diagnoses based on symptoms. The book, including a free eBook, supports differential diagnostic precision and provides access to further literature.
Key advantages at a glance:
- A unique reference for the differential diagnosis of (rare) diseases
- Authored by a team of approximately 400 distinguished, internationally renowned experts - each a leading authority in their field
- An optimized, targeted structure for swift navigation: from presenting symptoms to the correct diagnosis
- A highly clear, structured layout of individual chapters, ideal for practical reference and daily clinical use
Über den Autor
Univ.-Prof. Dr. med. Martin Mücke
is the Chair and Director of the Institute for Digital General Medicine at the RWTH Aachen University Hospital and the spokesperson for the Center for Rare Diseases in Aachen (ZSEA).
Univ.-Prof. Dr. med. Dipl.-Psych. Rupert Conrad, MBA
is the Chair and Director of the Clinic for Psychosomatic Medicine and Psychotherapy at the University Hospital Münster (UKM).
Details
| Erscheinungsjahr: | 2026 |
|---|---|
| Fachbereich: | Andere Fachgebiete |
| Genre: | Mathematik, Medizin, Naturwissenschaften, Technik |
| Rubrik: | Wissenschaften |
| Medium: | Buch |
| Inhalt: |
XVIII
734 S. 467 farbige Illustr. |
| ISBN-13: | 9783437150425 |
| ISBN-10: | 3437150421 |
| Sprache: | Englisch |
| Einband: | Gebunden |
| Redaktion: |
Mücke, Martin
Conrad, Rupert |
| Herausgeber: | Martin Mücke/Rupert Conrad |
| Hersteller: |
Urban & Fischer Verlag
Urban & Fischer/Elsevier |
| Verantwortliche Person für die EU: | Elsevier GmbH, Bernhard Wicki Str. 5, D-80636 Munchen, productsafety@elsevier.com |
| Abbildungen: | Approx. 467 illustrations (467 in full color) |
| Maße: | 276 x 218 x 38 mm |
| Von/Mit: | Martin Mücke (u. a.) |
| Erscheinungsdatum: | 02.04.2026 |
| Gewicht: | 2,164 kg |