Dekorationsartikel gehören nicht zum Leistungsumfang.
Sprache:
Englisch
34,10 €
Versandkostenfrei per Post / DHL
auf Lager, Lieferzeit 1-2 Werktage
Kategorien:
Beschreibung
Chanel's combination of tradition, originality and style has always made it the most seductive of brands. Here the House of Chanel opens its private archives, revealing a galaxy of brilliant designs created by Coco Chanel from the 1920s onwards, and now reinterpreted to become the motifs for brand new garments, accessories and beauty products.
Inspired by the House's signature fragrance, the legendary 'Chanel No 5', the book explores five central themes - the suit, the camellia, jewelry, fragrances and make-up, and the little black dress - and follows the threads from past to present to show how these key items have been rediscovered and reinvented by fashion designers working in the footsteps of their illustrious predecessors. This visual journey is enhanced by previously unpublished archive photographs and original drawings by Karl Lagerfeld, as well as glorious images from some of the greatest names in fashion photography.
Dazzling clothes, intricate accessories, beautiful models and timeless design leave no doubt as to the lasting fame of the brand and embody everything that has come to symbolize the magic of Chanel.
Inspired by the House's signature fragrance, the legendary 'Chanel No 5', the book explores five central themes - the suit, the camellia, jewelry, fragrances and make-up, and the little black dress - and follows the threads from past to present to show how these key items have been rediscovered and reinvented by fashion designers working in the footsteps of their illustrious predecessors. This visual journey is enhanced by previously unpublished archive photographs and original drawings by Karl Lagerfeld, as well as glorious images from some of the greatest names in fashion photography.
Dazzling clothes, intricate accessories, beautiful models and timeless design leave no doubt as to the lasting fame of the brand and embody everything that has come to symbolize the magic of Chanel.
Chanel's combination of tradition, originality and style has always made it the most seductive of brands. Here the House of Chanel opens its private archives, revealing a galaxy of brilliant designs created by Coco Chanel from the 1920s onwards, and now reinterpreted to become the motifs for brand new garments, accessories and beauty products.
Inspired by the House's signature fragrance, the legendary 'Chanel No 5', the book explores five central themes - the suit, the camellia, jewelry, fragrances and make-up, and the little black dress - and follows the threads from past to present to show how these key items have been rediscovered and reinvented by fashion designers working in the footsteps of their illustrious predecessors. This visual journey is enhanced by previously unpublished archive photographs and original drawings by Karl Lagerfeld, as well as glorious images from some of the greatest names in fashion photography.
Dazzling clothes, intricate accessories, beautiful models and timeless design leave no doubt as to the lasting fame of the brand and embody everything that has come to symbolize the magic of Chanel.
Inspired by the House's signature fragrance, the legendary 'Chanel No 5', the book explores five central themes - the suit, the camellia, jewelry, fragrances and make-up, and the little black dress - and follows the threads from past to present to show how these key items have been rediscovered and reinvented by fashion designers working in the footsteps of their illustrious predecessors. This visual journey is enhanced by previously unpublished archive photographs and original drawings by Karl Lagerfeld, as well as glorious images from some of the greatest names in fashion photography.
Dazzling clothes, intricate accessories, beautiful models and timeless design leave no doubt as to the lasting fame of the brand and embody everything that has come to symbolize the magic of Chanel.
Über den Autor
Danièle Bott is a journalist specializing in fashion and beauty, who has written for Vogue and many other magazines. She is the author of Chanel: Collections and Creations.
Details
| Erscheinungsjahr: | 2015 |
|---|---|
| Genre: | Importe, Kunst |
| Rubrik: | Kunst & Musik |
| Thema: | Innenarchitektur & Design |
| Medium: | Buch |
| Inhalt: | Gebunden |
| ISBN-13: | 9780500513606 |
| ISBN-10: | 0500513600 |
| Sprache: | Englisch |
| Einband: | Gebunden |
| Autor: | Bott, Daniele |
| Hersteller: | Thames & Hudson |
| Verantwortliche Person für die EU: | Libri GmbH, Europaallee 1, D-36244 Bad Hersfeld, gpsr@libri.de |
| Abbildungen: | 159 illustrations, 101 in colour |
| Maße: | 286 x 248 x 26 mm |
| Von/Mit: | Daniele Bott |
| Erscheinungsdatum: | 25.02.2015 |
| Gewicht: | 1,475 kg |